03 sierpień 2021, wtorek 01:02
Jak mówić do dzieci... PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 września 2017 10:36

Książki autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish z cyklu „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby do nas mówiły” towarzyszą mi od czasów studiów psychologicznych, ale też czasu od kiedy sama jestem mamą. Pokazują szczególną rolę jaką w efektywnym rodzicielstwie pełnią umiejętności komunikowania się i rozumienia dzieci. Uczą w jaki sposób rozmawiać z dziećmi stosując „język emocji” - reagować empatycznie, nazywać uczucia dziecka i słuchać z uwagą.

W oparciu o te propozycje oraz książki „Wychowanie bez porażek” T. Gordona zbudowany jest program „Szkoła dla rodziców i wychowawców” organizowany od lat w Poradni, a którego od października 2017 będę współprowadzącą.
To program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi. Program i spotkania zmuszają do refleksji nad własną postawą wychowawczą, pozwalają na wymianę doświadczeń. To małe kroki ku głębszej relacji z dziećmi, dającej zadowolenie, poczucie bliskości. To także nauka dialogu i kształtowania więzi opartych na wzajemnym szacunku.
Polecam dla wszystkich, którzy potrzebują jakościowej zmiany, w rodzinnym ( i nie tylko) życiu.

przygotowała: mgr Małgorzata Jacyna, psycholog

Poprawiony: środa, 11 marca 2020 21:59